Najnowszy esport: Szachy

​Szachy wyrastają na popularną dyscyplinę... esportu. Trwająca pandemia koronawirusa przenosi kolejne turnieje do sieci, a niedawno organizacja TSM podpisała nawet kontrakt z arcymistrzem Hikaru "GMHikaru" Nakamurą, który w ostatnim okresie wyrósł też na popularnego streamera.

Nakamura to jeden z 20 najlepszych szachistów na świecie, a od niedawna także cyfrowy atleta, który publicznie pojawia się w sieci w gustownym trykocie TSM, niczym profesjonaliści grający w CS:GO czy inne gry wideo, które od dawna dominują w świecie internetowych zmagań. Teraz mają konkurencję.

Reklama

Mężczyzna stremuje od lat, lecz w okresie pandemii zaczął pojawiać się gościnnie u innych użytkowników serwisu Twitch, takich jak bardzo popularny Felix "xQc" Lengyel. Okazuje się, że Nakamura jest nie tylko świetnym szachistą, ale i charyzmatycznym streamerem na Twitchu.

Obok bardziej zaawansowanych graczy - jak Nakamura czy Alexandra Botez - pojawili się popularni nowicjusze, jak wspomniany xQc czy Joedat "Voyboy" Esfahani, były profesjonalista League of Legends. Ci zaczęli pobierać nauki u arcymistrzów, a dyscyplina zaczęła rosnąć wśród graczy.

Minęło kilka miesięcy i dzisiaj szachy na Twitchu nie są już nowością, lecz jedną z popularniejszych kategorii. Mowa już nie tylko o śmiesznych błędach popełnianych przez xQc, ale i o poważnych zmaganiach, gdzie obok Nakamury jest mistrz świata Magnus Carlsen czy legenda - Garry Kasparow.

"Ze względu na brak turniejów na szachownicach, ważne zmagania przeniosły się do sieci. Jeśli połączymy ważne turnieje z eksplozją popularności na Twitchu, uważam że szachy na pewno można określić jako esport" - mówi Nakamura w rozmowie z Kotaku, spodziewając się dalszego wzrostu.

"Teraz, dzięki technologii, szachy stały się bardziej wyrównaną dyscypliną. Komputery uczą wszystkich tych samych rzecz, ponieważ wszyscy korzystamy z tych samych programów" - dodaje arcymistrz z Japonii, który nie ma sobie równych głównie w dyscyplinie szachów błyskawicznych.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś na świecie

Raporty specjalne

Rekomendacje