Chaos odmówiło gry z racji BLM

​Akcja o tytule "Black Lives Matter" dotarła również do esportu. Z racji dalszych protestów związanych z uciśnieniem czarnej rasy w Stanach Zjednoczonych drużyna Chaos zdecydowała się przełożyć swoje spotkanie z Team Liquid rozgrywane w ramach ESL One Cologne. Powodem takiej reakcji jest chęć wsparcia czarnej społeczności.

O co chodzi?

#BLM trwa już od jakiegoś czasu. Wszystko zaczęło się od bardzo kontrowersyjnej postawy funkcjonariusza policji w stosunku do George'a Floyda. Wspomniana osoba podczas zatrzymania nie mogła oddychać, przez co straciła przytomność, a następnie poniosła śmierć. Sprawa odbiła się bardzo szerokim echem na skalę światową, natomiast w samym USA doszło z tego powodu do bardzo burzliwych protestów, a nawet zamieszek.

Reklama

Niedawno inicjatywa ponownie wzrosła. W internecie szybko rozprzestrzenił się materiał wideo, w którym jeden z policjantów podczas zatrzymania kilkukrotnie strzelił do czarnoskórego zatrzymywanego. Dość szybko powstały w tej sprawie dwa obozy. Jeden z nich widzi w sytuacji fatalne zachowanie policjantów, którzy w trójkę nie potrafili ujarzmić późniejszej ofiary. Drudzy sądzą natomiast, że sprawa nie jest tak jednoznaczna, dlatego zrzucanie pełnej winy na funkcjonariusza policji zbyt płytkie.

Chaos protestuje

Akcja nie przeszła obojętnie obok drużyny Chaosu. 22 zespół według rankingu HLTV.org podjął decyzję o przełożeniu swojego spotkania z Team Liquid, które miało odbyć się w ramach ESL One Cologne. W ten sposób organizacja chciała wymownie pokazać swój sprzeciw wobec traktowania czarnoskórych w Stanach.

- Teraz to nie czas na grę. Jesteśmy wściekli i wyczerpani. Wiemy, że gaming jest częścią tego problemu. Nie będziemy dziś rywalizować z Teamem Liquid, zwracając w ten sposób uwagę na sprawy, które należy, czyli protest przeciwko kontynuowaniu przez kraj rasizmu systemowego oraz brutalności policji - stwierdził Chaos w oficjalnym komunikacie.

Team Liquid poparło decyzję swojego przeciwnika, również wydając na ten temat oświadczenie. - Wspieramy decyzję podjętą przez Chaos [...]. Razem wraz z naszymi partnerami i różnorodnymi zwolennikami odkrywamy drogi do wspierania czarnej społeczności - zamieściło Liquid.

Gry odmawiają też sportowcy

Esportowe organizacje nie były pierwszymi, które zdecydowała się na taki ruch. Już wcześniej gry odmówili tradycyjni sportowcy. Szczególnie miało to miejsce w lidze NBA, gdzie zawodnicy wstrzymali fazę play-off. Na podobny ruch zdecydowało się również w piłkarskiej lidze MLS, gdzie wiele drużyn nie przystąpiło do rywalizacji.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś na świecie

Raporty specjalne

Rekomendacje