W 2020 roku nie usłyszymy już głosu Dariusza Szpakowskiego? Co z FIFA 21?

​Wiele na to wskazuje, że wieloletni komentator Telewizji Polskiej - Dariusz Szpakowski odejdzie z zawodu po Mistrzostwach Europy w 2020 roku. Legendarny dziennikarz jest również jednym z komentatorów polskiej wersji językowej gry FIFA. Czy EA Sports będzie musiało znaleźć nowy głos naszej edycji tytułu?

Legenda współczesnego dziennikarstwa

Dariusz Szpakowski jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych dziennikarzy sportowych w Polsce. W trakcie swojej bogatej kariery aż dziewięć turniejów finałowych Mistrzostw Świata oraz osiem Mistrzostw Europy. Takim dorobkiem nie może się pochwalić żaden z komentatorów w naszym kraju oraz niewielu na całym świecie. Dla wielu telewidzów jest to głos nie do zastąpienia. Wiele jednak wskazuje na to, że 68-letni dziennikarz niedługo zakończy swoją karierę.

Reklama

W jednym z wywiadów dla kanału YouTubowego "Prawda Futbolu" prowadzonego przez Romana Kołtonia Szpakowski przyznał, że raczej nie skomentuje mundialu w Katarze w 2022 roku. W podobnym tonie wypowiada się szef TVP Sport Marek Szkolnikowski, który przyznał, że chciałby, by Szpakowski odszedł w takim momencie, by dobrze być zapamiętanym.

Nie można ukrywać, że w ostatnich latach na doświadczonego pracownika Telewizji Polskiej spada fala krytyki. Podczas transmisji piłkarskich bardzo łatwo można wykryć różnego rodzaju lapsusy językowe, przekręcanie nazwisk. To wszystko składa się na wniosek taki, że po 2020 możemy już nie usłyszeć Dariusza Szpakowskiego podczas meczów transmitowanych w telewizji. Taki ruch może mieć wpływ na jedną z najpopularniejszych gier na polskim rynku.

FIFA 21 bez Szpakowskiego?

Koniec bogatej kariery mentora wielu młodych komentatorów może być równocześnie końcem pewnej epoki w FIFIE. Od 2005 roku użyczał wraz z Włodzimierzem Szaranowiczem głosu do popularnej piłkarskiej gry z serii FIFA. W 2015 roku Szaranowicza zastąpił Jacek Laskowski - druga najpopularniejsza komentatorska "jedynka" w TVP, jeśli chodzi o futbol. Polski komentarz w produkcie od EA Sports również pozostawia wiele do życzenia. Choć nie jest to do końca wina samego komentatora.

Polskie wersje językowe gier video są dziełem wielu ludzi. Od ludzi, które użyczają głosu, po te, które go implementują do gry i odpowiednio ustawiają w danej sytuacji. Z tym jest problem w FIFIE. Komentatorzy bardzo często komentują sytuacje, których aktualnie nie ma na wirtualnym boisku. Zdarza się to regularnie i jest odczuwane przez graczy. Od przyszłego roku być może skład komentatorski ponownie ulegnie zmianie.

Odejście Szpakowskiego z Telewizji Polskiej może być końcem współpracy z kanadyjskim studiem. Do tej pory "Elektronicy" sięgali po pracowników TVP, lecz nie wiadomo, czy ten klucz będzie dalej kontynuowany. Oprócz już współpracującego z EA Jacka Laskowskiego, ciężko wskazać na równie znaną i cenioną postać w Telewizji Polskiej. FIFA 21 może przynieść niespodzianki.

Borek zastąpi mentora?

Najbardziej cenionym komentatorem w naszym kraju wydaje się być dziennikarz Polsatu i współwłaściciel "Kanału Sportowego" - Mateusz Borek. 47-latek był już dziennikarzem na wielu imprezach światowej rangi. Ceniona jest jego wiedza oraz nienaganne przygotowanie do komentowanych przez niego wydarzeń. Jakiś czas temu powstały pewne plotki, jakoby dziennikarz z Dębicy miał zastąpić w TVP Dariusza Szpakowskiego i być swego rodzaju podmiotem wymiany pokoleniowej.

Wydaje się, że Borek byłby również ciekawym kandydatem na zastąpienie Szpakowskiego w którejś z następnych części FIFY. Popularny "Mati" ma już doświadczenie w podkładaniu głosu do gry piłkarskiej. W 2005 roku firma KONAMI zaprosiła dwóch komentatorów Polsatu - właśnie Borka oraz Romana Kołtonia do współpracy przy Pro Evolution Soccer 6. Nie wyszła ona jednak korzystnie dla żadnej ze stron. Komentarz był bardzo słabej jakości oraz stał się przedmiotem wielu żartów i kpin.

Piętnaście lat później może jednak wypaść znacznie lepiej. Duet z dobrze ocenianym przez fanów Jackiem Laskowskim byłby czymś, co zapewne by przyciągnęło nowych graczy. Czy to nastąpi już w 2020 roku? Na razie tego nie możemy być pewni, lecz powyższe poszlaki mogą to mocno sugerować.

Dowiedz się więcej na temat: FIFA 21

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś na świecie

Raporty specjalne

Rekomendacje