Słowo "Murzyn" obraźliwe również w League of Legends?

​W czwartek jeden z członków Rady Języka Polskiego stwierdził, iż słowo "murzyn" jest określeniem obraźliwym. Teoretycznie temat ten dalece wykracza poza ramy esportu. Okazuje się jednak, iż ta decyzja może wpłynąć także na polski świat... League of Legends, gdyż są rzeczy wskazujące na zakazanie używania tego słowa przez graczy.

O co chodzi z "murzynem"?

Dyskusja dotycząca wspomnianego słowa toczy się w przestrzeni publicznej już od jakiegoś czasu. Mianowicie część społeczeństwa jawnie opowiadała się za tym, by osoby czarnoskóre przestały być nazywane "murzynami". Dla wielu z nich jest bowiem to słowo obraźliwe. Druga strona barykady stwierdzała natomiast, że w słowniku słowa nie uznano za obraźliwe, a ponadto charakter jego użycia zależy od kontekstu.

Reklama

Dyskusja została niejako zamknięta przez Radę Języka Polskiego, gdzie ukazała się publikacja dr hab. Marka Łazińskiego. Jego zdaniem "murzyna" należy traktować jako określenie pejoratywne, co potwierdzają powiedzenia stosowane w języku polskim. Konkretnie mowa tu o popularnym "byciu 100 lat za murzynami".

Choć w artykule RJP wyraźnie zaznaczono, że zdanie Łazińskiego nie jest decyzją całej rady, to jednak w internecie jednoznacznie przyjęto wiadomość o tym, że językoznawcy również widzą negatywne nacechowanie w "murzynie". Tym samym słowo powoli będzie najpewniej wychodzić z obiegu, choć ostateczna decyzja zapadnie najpewniej na najbliższym posiedzeniu Rady.

RJP wpłynie na... LoL-a

Mogłoby się wydawać, że wspomniana kwestia nie ma nic wspólnego z szeroko rozumianym gamingiem. Okazuje się jednak, że być może artykuł Rady znacząco wpłynie na funkcjonowanie w grze League of Legends. Takie wnioski wysnuł przynajmniej boop.pl.

Wspomniany portal zauważył, że sławny już artykuł RJP rozszedł się również wśród osób powiązanych z rodzimym League of Legends. Czy zatem można spodziewać się, iż niebawem "murzyn" będzie słowem zakazanym w produkcji Riot Games? Takie wnioski można wysnuć po innych określeniach i wyrażeniach, jakich gracze nie mogą używać. Wśród nich pojawia się obraźliwe "nigger", jak również i "ggez".

W zasadzie kluczową decyzję w tej sprawie podejmie... Rada Języka Polskiego. Wszystko zależeć będzie od wspomnianego wcześniej posiedzenia. Jeśli "murzyn" zostanie na zmieniony na określenie pejoratywne, to najpewniej osoby odpowiedzialne za polską część LoL-a dokonają odpowiednich zmian w tym zakresie, wprowadzając kary za używanie tego słowa.

Problem mogą stanowić gracze posiadający w swojej nazwie wspomniane określenie. W teorii powinni oni mieć możliwość zmiany swojego pseudonimu. W najgorszym wypadku otrzymają oni bana. Sprawa ta jednak będzie pewnie rozstrzygana w odpowiednim czasie. 

Dowiedz się więcej na temat: Riot Games

Reklama

Najlepsze tematy