Rodzi się polska scena gry Re-Volt

​Pamiętacie grę sprzed ponad 20 lat o nazwie Re-Volt? Esportowa scena tego tytułu właśnie rozkwita w naszym kraju. W niedzielę rusza pierwszy turniej o symboliczną stawkę z rekordową frekwencją. Czy narodzi się nowa gra esportowa, w której ludzie pochłaniali się na przełomie wieków?

MirkoVolt 

Reklama

Czym jest Re-Volt?

Re-Volt to wyścigowa gra wydana przez studio Acclaim Entertaiment w 1999 roku. Polega ona na ściganiu się samochodzikami zdalnie sterowanymi po wielu różnych trasach. Do dyspozycji gracza było oryginalnie 28 modeli aut. Rywalizacja toczyła się na czternastu trasach, które były usytułowane w różnych ciekawych lokalizacjach takich jak: muzeum, pokład statku, sklep z zabawkami czy osiedle.

Gra spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno wśród fanów, jak i recenzentów. Gracze cenili sobie bardzo dobrą mechanikę gry, przyjazne trasy, które są zarówno wymagające, jak i dające wiele frajdy, podzielone na cztery poziomy trudności: łatwe, średnie, trudne oraz ekstremalne, co dawało dużą frajdę z jazdy oraz możliwość poprowadzenia rozgrywki online.

Ważnym elementem rozgrywki są bronie dostępne na trasach. Do "arsenału" należą między innymi: olej, piorun elektryczny, rakiety czy fala uderzeniowa, która obraca graczy. Każda z tych broni w dużym stopniu pomaga w rywalizacji. Nie jest to jednak całkowicie pozbawione ryzyka - pod broniami kryje się czasami bomba-pułapka, która po kilku sekundach wysadzi nasze autko w powietrze.

Istotnym atutem była rozgrywka wieloosobowa. Na konsolach w trybie multiplayer, na podzielonym ekranie, gra pozwalała na uczestnictwo jedynie od 2 do 4 osób. Znacznie lepiej wyglądało to na PC, gdzie graczom umożliwiono stworzenie poczekalni do której mogło dołączyć łącznie 16 graczy. Re-Volt jednak z czasem tracił na popularności. Na rynku pojawiały się nowsze tytuły, a sami twórcy nie kwapili się do wydawania kolejnych, bardziej aktualnych do nadchodzących czasów.

Społeczność utrzymuje przy życiu Re-Volta

Przetrwanie tytułu nie byłoby możliwe, gdyby producenci gry nie zadbali o to, by produkcja żyła swoim życiem w kolejnych latach. Dokonali tego dzięki jednej prostej opcji - edytorowi tras. Gracze mogli wykazać się kreatywnością i tworzyć zupełnie nowe areny wyścigowe. To sprawiało, że Re-Volt nie nudził się po przejściu 14 map.

Na tym jednak nie koniec, z czasem powstało wiele nowych aut, które są przypisane, jak te podstawowe do kilku różnych klas: rekrut, amator, zaawansowany, półprofesjonalny oraz profesjonalny. Każdy z pojazdów ma różną przyczepność, prędkość maksymalną czy przyspieszenie.  To, co zaletą jest w jednym z samochodów, może być wadą w drugim, bo różnią się także swoją masą.

Społeczność skupiona wokół witryny Re-Volt.io regularnie dodaje nowe aktualizacje do gier - zazwyczaj jest to jedna comiesięczna nowa zawartość. Poprawiane są błędy, dopasowywane samochody do odpowiednich klas i wiele innych modyfikacji jest wdrażanych.

Esportowa scena Re-Volta - nie tylko zagraniczna

Wokół wyżej wspomnianej witryny są skupione także zmagania online. Uczestniczą w nich ludzie z całej Europy oraz spoza "Starego Kontynentu".  Globalne rozgrywki odbywają się we wtorki, czwartki oraz soboty. Wybieranych jest kilkanaście map, na których gracze się mierzą w wyznaczonych klasach postaci według klasyfikacji podanej na stronie. Okazało się jednak, że również w naszym kraju jest dosyć duże zainteresowanie Re-Voltem.

Społeczność tej gry w naszym kraju jest zrzeszona wokół na komunikatora Discord na kanale o nazwie MirkoVolt oraz na nowo utworzonej stronie na Facebooku. Środowisko liczy obecnie około 400 członków. Dzięki aktywności wielu fanów "ściganki" z 1999 roku, udało się zorganizować pierwszy tegoroczny turniej o symboliczną stawkę - pizzę dla najlepszych trzech zawodników. 

Re-Volt Pizza Turniej zapowiedziany jest na najbliższą niedzielę, 22 marca o godzinie 20:00. Jak zapowiadają organizatorzy, turniej odbędzie się na podstawowych mapach oraz kilku stworzonych customowo.

Nagrody za najlepsze miejsca będą następujące: 1. miejsce - pizza do 50zł poprzez aplikację pyszne.pl, 2. miejsce - pizza do 30zł, 3. miejsce - standardowa pizza margherita. Dodatkowo będzie przewidziana nagroda "akcja turnieju" za najzabawniejszą, najciekawszą akcję podczas wyścigu turniejowego.

Uczestnicy turnieju zostali podzieleni na trzy dwunastoosobowe grupy i jedną jedenastoosobową. Zatem zapowiedziało się 47 ochotników do turnieju - jest to bardzo dobry rezultat, jak na grę, która liczy 21 lat. Oglądanie turnieju będzie możliwe za pośrednictwem transmisji jednego z uczestników na YouTube.

Turniej budzi spore zainteresowanie i niewykluczone, że jest on początkiem rodzącej się sceny esportowej w naszym kraju. Kto wie, czy w przyszłości duże organizacje nie zdecydują się na pozyskanie zawodników Re-Volta?

Dowiedz się więcej na temat: Re-Volt

Reklama

Najlepsze tematy