Oszuści podszywają się pod popularnych streamerów

​Kim jest "Shroudleo"? Tego nie wiemy, lecz jest sporo osób, które dały się nabrać na tę dość mało kreatywną próbę oszustwa i wysyła donacje. Prawdziwy Michael "Shroud" Grzesiek - jeden z największych streamerów na świecie - od jakiegoś czasu operuje wyłącznie na platformie Mixer.

To zostawiło sporą lukę na Twitch.tv, wykorzystywaną teraz przez oszustów. Założenie konta w tym serwisie zajmuje kilka minut, tak samo jak rozpoczęcie transmisji. Ma to zachęcać do dołączania do społeczności, lecz jednocześnie taki absolutny brak kontroli prowadzi - jak widać - do nadużyć.

Reklama

Ofiarą pada nie tylko "Shroud", ale także inni streamerzy, jak zbanowana niedawno gwiazda CS:GO Oleksandr "S1mple" Kostyliew czy też Jared "Anomaly" Simmons. Proceder zawsze jest podobny: oszuści szykują konto tak, by do złudzenia przypominało prawdziwego streamera i proszą o donacje.

Jak informuje serwis Kotaku, tylko w ostatnich kilku dniach w serwisie zauważono czterech różnych "Shroudów", choć w rzeczywistości są to po prostu oszuści transmitujący archiwalne materiały wideo streamera pod zmienionym nickiem, jak właśnie "Shroudleo" czy też "Anomalyuzp". Tyle wystarczy.

Do tego skopiowany obrazek użytkownika i wielki tekst - to już dodatek oszustów - informujący o jakimś wielkim konkursie czy rozdawnictwie. Aby odebrać nagrodę, wystarczy udać się pod wskazany link. Jak można się domyślać, strona, na którą trafiamy, nie należy do najbardziej bezpiecznych.

Brzmi zbyt amatorsko, by się nabrać? Nic z tego. Widownia największych streamerów to najczęściej dzieci, które mogą nie śledzić nowości o transferach na Mixer. Dość powiedzieć, że jeden z fałszywych "Shroudów" mógł pochwalić się w weekend imponującą liczbą ponad 4 tysięcy oglądających.

Fałszywy "Anomaly" był oglądany przez ponad 5 tysięcy widzów, grając rzekomo w CS:GO - w rzeczywistości wyświetlany był archiwalny materiał wideo z próbą oszustwa na ekranie. Nawet 1 procent z tej sumy klikający w link do "darmowych skinów" to sukces dla operatorów tych kont.

Dowiedz się więcej na temat: Mixer

Reklama

Najlepsze tematy