Lewandowski poza Drużyną Roku FIFA 20

​Robert Lewandowski był nominowany do Drużyny Roku FIFY 20. Polski snajper w głosowaniu graczy nie zdobył uznania i nie dostał się do "jedenastki" 2019 roku. Dla wielu to duże zaskoczenie.

Stracona szansa na wyróżnienie

Lewandowski według wielu był jednym z faworytów nominacji do "jedenastki" roku. Jest wszak najlepszym strzelcem na świecie w 2019 roku. Ponadto Drużyna Roku była ustawiona w formacji 4-3-3, zatem z trzema napastnikami. Wydawało się, że jednym z nich będzie kapitan reprezentacji Polski. Głównymi rywalami do miejsca w składzie byli Sadio Mane z Liverpool FC oraz Kylian Mbappe z PSG. Poza zasięgiem wydawał się być Lionel Messi - zdobywca Złotej Piłki.

Reklama

Wyczyny naszego rodaka były doprawdy imponujące w ubiegłym roku. Zdobył on aż 54 gole. Jedynym aspektem, który działał na niekorzyść, był brak międzynarodowych trofeów. Jednak jako że o wszystkim decydowali gracze FIFY, a nie na przykład dziennikarze, werdykt mógł być bardzo nieprzewidywalny.

Wygrał marketing?

We wtorek EA Sports opublikowała najlepszą "jedenastkę" 2019 roku według graczy FIFY 20. Lewandowski ostatecznie znalazł się poza składem. W ofensywie obok Messiego znaleźli się wspomniani wyżej: Sadio Mane oraz Kylian Mbappe. O ile wybór Senegalczyka z Liverpoolu nie dziwi, gdyż wygrał on Ligę Mistrzów i jest na najlepszej drodze do Mistrzostwa Anglii, o tyle wybór młodego Francuza może zaskakiwać.

W ubiegłym roku Mbappe nie dokonał niczego spektakularnego. Wprawdzie zdobył Mistrzostwo Francji, lecz nie popisał się rekordową liczbą goli oraz już w 1/8 finału odpadł z Ligi Mistrzów. Wydaje się zatem, że w tej kwestii zadecydował czynnik rozpoznawalności i marketingu. Mistrz Świata z 2018 roku jest bardziej rozpoznawalnym piłkarzem od Lewandowskiego. PSG budzi więcej zainteresowania w Europie od Bayernu Monachium, a reprezentacja Francji jest jednym z głównych faworytów do triumfu podczas tegorocznego Euro 2020.

Ponadto młoda gwiazda światowego futbolu jest wyceniana na ogromną sumę pieniężną. W najnowszej wycenie zawodników według Obserwatorium Futbolu CIES oszacowano, że Mbappe jest wart aż 265,2 mln euro i jest to najwyższa kwota spośród wszystkich piłkarzy na świecie. Wartość Lewandowskiego również wzrosła, lecz jest to "jedynie" 87,1 mln euro. Daje to Polakowi 36. miejsce.

Liverpool największym wygranym

Drużyną, która zdominowała "jedenastkę" roku, był zdecydowanie Liverpool FC. Aż pięciu podopiecznych Juergena Kloppa znalazło uznanie graczy FIFY. Jest to zapewne pokłosie wygranej w Lidze Mistrzów oraz aktualnej formy "The Reds". Piłkarze z miasta Beetlesów są aktualnymi liderami Premier League z bardzo dużą przewagą nad resztą stawki.

Jeśli liverpoolczycy utrzymają tak kosmiczną formę, jaką prezentują dotychczas, będą mocnymi kandydatami do najlepszej drużyny obecnego sezonu. Głosowanie Team Of The Season odbędzie się tradycyjnie w czerwcu lub lipcu. Tam również będzie kolejna szansa dla Lewandowskiego na zdobycie uznania kibiców.

Dowiedz się więcej na temat: FIFA 20

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś na świecie

Raporty specjalne

Rekomendacje