FIFA: W tegorocznej odsłonie zabraknie znanej "cieszynki"

Gest uciszenia w wykonaniu trenera José Mourinho na liście zakazanych w FIFA 21 - fragment meczu Manchester United v Tottenham zamieszczonego w serwisie YouTube.com/na kanale: Top Ten /materiały źródłowe

​Sposób celebrowania radości po zdobytym golu jest jednym z piękniejszych elementów meczów piłkarskich. Niekiedy jednak piłkarze prowokują kibiców czy zawodników drużyny rywali, poprzez pewne gesty. Jeden z nich będzie zakazany w FIFIE 21.

Prowokacyjny gest

Reklama

Radość po golu czyli tak zwana "cieszynka" powinna być miłym, sympatycznym wyrażeniem emocji. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W meczach z podtekstami politycznymi, kulturowymi czy w konfrontacji klubów, których kibice są zwaśnieni, bardzo często dochodzi do wielu prowokacji. Piłkarze poprzez radość bardzo często odpowiadają kibicom na zaczepki słowne czy w skrajnych przypadkach rasizm.

Często bywa tak, że poszczególni piłkarze są znienawidzeni przez kibiców, chociażby z powodu zmian barw klubowych na wrogi zespół. Gdy taki zawodnik zdobędzie gola, wówczas bardzo często przykłada palec do ust w celu "uciszenia" rozwścieczonych kibiców. Podobna reakcja jest niekiedy stosowana przez sportowców do dziennikarzy, którzy w tym momencie krytykują formę.

Taki sposób celebracji wybrał Krzysztof Piątek, gdy po raz pierwszy w minionym sezonie trafił do siatki w barwach AC Milan. Wówczas miał serię dwóch meczów bez goli i dopiero w trzecim potrafił się przełamać. Wówczas swoim gestem zwrócił się do ludzi krytykujących jego postawę na boisku.

Do tej pory można było używać tego sposobu radości po golu w grach z serii FIFA. "Elektronicy" ogłosili jednak, że w FIFIE 21 nie będzie ona dostępna. Jakie są powody tej decyzji?

Walka z hejtem powodem wycofania "cieszynki"?

Usunięcie "cieszynki" zatytułowanej jako "Ciii!" jest nie małym zaskoczeniem dla fanów serii. W meczach online bardzo często można było dogryźć rywalowi, który uznawał się za lepszego, a właśnie stracił gola. Wydaje się, że EA Sports nie chce kojarzyć się pod żadnym pozorem z najdrobniejszymi elementami hejtu.

Jak wcześniej wspomnieliśmy - tego typu reakcje piłkarzy po golu spowodowane są różnymi napięciami. Najwidoczniej EA doszło do wniosku, że tego typu prowokacyjny gest znany ze światowych boisk jest niepotrzebny w grze, gdyż może powodować nieuzasadnioną wściekłość wśród graczy. W zamian za to dojdzie bardzo nowoczesna "cieszynka".

Twórcy gry ogłosili, że nowym sposobem na radość po golu będzie "Selfie". Spopularyzowany został przez dwóch włoskich piłkarzy - legendę AS Romy - Francesco Tottiego oraz napastnika Mario Balotellego. Obaj po golach wzięli aparat do ręki i zrobili sobie zdjęcie - czyli tak zwane selfie.

Czy to zrekompensuje graczom braku możliwości "uciszania rywala"? O tym przekonamy się w październiku, kiedy gra trafi na półki sklepowe i do sprzedaży online.

Dowiedz się więcej na temat: FIFA 21
Najlepsze tematy

Reklama