FIFA 21 z komentarzem kobiety!

Nira Juanco /materiały źródłowe

​Dużą niespodziankę zaserwują twórcy FIFY 21 fanom tej piłkarskiej serii gier. Po raz pierwszy w wieloletniej już historii, spotkania futbolowe skomentuje kobieta. Głosu do gry użyczyła znana osobowość telewizyjna z Półwyspu Iberyjskiego - Nira Juanco. To spora rewolucja w tytule od EA Sports.

Hiszpańska rewolucja

Reklama

W futbolu utarło się przeświadczenie, że to mężczyźni głównie komentują spotkania piłkarskie. Inaczej bywa w innych dyscyplinach, takich jak siatkówka czy piłka ręczna, gdzie za mikrofonem często staje kobieta.

W Polsce kilka miesięcy temu Joanna Tokarska skomentowała spotkanie mężczyzn, co odbiło się szerokim echem w mediach. Hiszpanie również pokazują, że to może stać się trendem, choć w nieco innym aspekcie.

Hiszpański oddział EA Sports postanowił, że zatrudni do komentowania FIFY 21 kobietę - a konkretnie Nirę Juanco. 41-letnia dziennikarka z Hiszpanii jest popularną osobowością medialną na Półwyspie Iberyjskim. Znana jest głównie z obecności przy transmisjach Formuły 1. Pracuje także w hiszpańskiej Gol Television, gdzie zajmuje się tematyką piłkarską.

Oczywiście żaden fan futbolu nie mógł przejść obojętnie obok takiej rewelacji. Nie brakuje głosów, że Juanco może sobie nie poradzić w nowej roli. Większość internautów jednak wierzy, że dziennikarka poradzi sobie z nowym zadaniem. Czy tak rzeczywiście będzie? Przekonamy się o tym już w październiku.

W Polsce tradycyjnie

W naszym kraju głosem FIFY od lat jest Dariusz Szpakowski. Jednak legendarny komentator Telewizji Polskiej nie był pierwszym polskim dziennikarzem użyczającym głosu w piłkarskiej grze wideo. Takim była para Mateusz Borek z Romanem Kołtoniem, którzy użyczyli głosu w Pro Evolution Soccer 6.

Pracujący wówczas dla Polsatu dziennikarze nie mogą udać przygody z produktem od KONAMI. Komentarz był mało realistyczny, a z czasem stał się przedmiotem drwin i żartów w internecie.

Pierwszą FIFĄ, w której usłyszeliśmy komentarz duetu Szaranowicz-Szpakowski była edycja oznaczona numerem 06. Była to nie lada rewolucja dla polskich graczy, gdyż przez lata w produkcie od EA Sports można było usłyszeć jedynie zagranicznych sprawozdawców.

Jednak o ile Dariusz Szpakowski idealnie pasował do piłkarskiego klimatu, tego nie można było powiedzieć o redaktorze Szaranowiczu. Jest to dziennikarz, który specjalizował się w skokach narciarskich czy lekkoatletyce, ale na pewno nie w futbolu. Wiele lat musiało minąć, by dokonać zmiany w tym zakresie.

Od FIFY 16 partnerem komentatorskim Dariusza Szpakowskiego jest inny dziennikarz TVP - Jacek Laskowski. Ma on jednak dużo mniej kwestii do wypowiadania, na co narzeka wielu fanów.

Obserwatorzy podkreślają, że Laskowski bardzo dobrze sobie radzi w komentowaniu prawdziwych spotkań i stanowi czołówkę polskich komentatorów, więc mógłby także być jaśniejszą postacią w polskim wydaniu FIFY. Przed premierą FIFY 21 nie wiemy, czy tak się stanie.

Dowiedz się więcej na temat: FIFA 21
Najlepsze tematy

Reklama