Desert Eagle - armata ręczna w grach wideo

Desert Eagle /AFP

​Desert Eagle jest jednym z najbardziej znanych i zarazem najmocniejszych pistoletów na świecie. Popularny Deagle w życiu realnym potrafi bez problemu zniszczyć na strzępy arbuzy, w grach wideo jest równie skuteczny i często używany.

Reklama

Historia

Pomimo że w wielu źródłach Desert Eagle jest klasyfikowany jako broń pochodząca z Izraela, to został zaprojektowany w 1979 roku przez amerykańską firmę Magnum Research. Jednak dopiero cztery lata później, w 1983 roku w wyniku porozumienia z Israel Military Industries, pistolet na licencji amerykańskiej był produkowany przez Izraelczyków. Amunicja używana do tego "ręcznego działa" to 357 Magnum. Ciekawostką jest fakt, że do tej pory ten rodzaj nabojów był używany przy rewolwerach.

Reklama

Trochę danych technicznych...

Desert Eagle, czyli w tłumaczeniu Pustynny Orzeł jest jednym z najcięższych pistoletów w historii militariów. Waży on bowiem od 1,75 do 2 kilogramów. Ciężar głównie podyktowany jest faktem sporych gabarytów broni. Długość całkowita pistoletu wynosi 26 centymetrów, z czego sama lufa potrafi mierzyć aż 15. Czynnikiem, który wpływa na wagę jest chęć zmniejszenia odrzutu. Oczywiście do pewnego stopnia, bo pomimo tego Desert Eagle'a "obsługiwać" przy użyciu jednej ręki.

Popularność w grach wideo

Pistolety w grach (m.in. z gatunku FPS) nie są obiektem dużego zainteresowania. W większości gier akcji, gdzie jest wymagane strzelanie użytkownicy sięgają po coś zdecydowanie cięższego. Na przykład Karabin AK, M4 czy pistolety maszynowe takie jak Uzi czy MP5. Inaczej jest jednak z Desert Eagle'em. Ten pistolet w grach wideo ma w zwyczaju zadawać dużo obrażeń rywalom. Zazwyczaj jeden "headshot", czyli trafienie w głowę, wystarcza, by wyeliminować rywala. Dzięki tak wysokiej skuteczności jest bardzo ceniony przez graczy.

Jedną z gier, która w dużym stopniu spopularyzowała "Deagla", był Counter-Strike. Już w wersji 1.6 był bardzo często używany przez graczy na najwyższym poziomie rywalizacji. Używanie wymagało ogromnej precyzji, ale trening się opłacał, bowiem skuteczność była bardzo wysoka. Strzał w głowę generował aż 249 punktów zdrowia, co oznacza, że posiadający tę broń mógł likwidować dwóch stojących przeciwników w jednej linii zaledwie jednym strzałem.

Umiejętność posługiwania się Desert Eaglem jest również przydatna w CS:GO. Jednym ze specjalistów używania tej broni jest Nikola "NiKo" Kovać. Zawodnik FaZe Clan w fantastyczny sposób posługuje się tym rodzajem pistoletu, niejednokrotnie pokonując teoretycznie lepiej wyposażonych rywali. Podobnie jak w rzeczywistości, jak i w CS:GO, "Deagle" dysponuje ogromnym rozrzutem. Jednak nie odstrasza to kolejnych użytkowników, którzy przy użyciu Desert Eagle'a sieją spustoszenie w szeregach rywali w CS:GO.

Inną, bardzo popularną grą, w której Desert Eagle jest dostępny (chociaż nie pod oryginalną nazwą) to Fortnite: Battle Royale. Przedmiot nazywany "Rękodziałem" idealnie wpisuje się w definicję opisywanego przez nas pistoletu. Jest duży, zadaje wiele obrażeń, ma potężny odrzut i jego celność jest trudna do opanowania dla początkującego gracza. Oprócz klasycznych zastosowań, w produkcji od Epic Games bardzo dobrze nadaje się do burzenia ścian. Ze względu na swoją niezawodność jest dostępny w dwóch klasach - Epicka (fioletowa) oraz Legendarna (złota).

Podsumowanie

Desert Eagle zarówno w życiu realnym, jak i w grach wideo to bardzo niebezpieczna i skuteczna broń. Odpowiednie i skuteczne posługiwanie się nią wymaga bardzo zaawansowanych umiejętności strzeleckich (w grach nazywane często "aimowymi"). Jednak osoby, które opanują sprawną obsługę pistoletu, z pewnością docenią jego przydatne możliwości na wirtualnych arenach walk.

Krzysztof Chałabiś

Reklama

Najlepsze tematy