Czy esportowy kontrakt dla 8-latka jest legalny?

​Esportowa organizacja Team 33 wywołała małe zamieszanie wcześniej w tym miesiącu, ogłaszając podpisanie kontraktu z... ośmioletnim graczem Fortnite. Joseph Deen otrzymał 33 tysiące dolarów za sam podpis, a także sprzęt o wartości 5 tys. dol., by w sieciową strzelankę grało mu się płynnie.

Team 33 to wcześniej praktycznie nieznana organizacja, która zdążyła się już jednak pochwalić siedzibą w Hollywood oraz relacjami z celebrytami, takimi jak Post Malone oraz Drake. Do tego właśnie zakontraktowanie 8-latka. Firma na pewno wie, jak wywołać reakcje w mediach.

Reklama

Teraz, gdy kurz po ogłoszeniu nieco już opadł, dochodzimy do nieco ważniejszych rozważań - czy to w ogóle legalne? W tak młodym wieku Deen nie może w ogóle brać udziału w większości turniejów. Co więcej, czy podpisywanie kontraktu z ośmiolatkiem jest legalne z punktu widzenia prawa pracy?

Oczywiście, młodzi gracze coraz częściej robią kariery. Zespoły Overwatch League szkolą nastolatków i czekają, aż ci osiągną pełnoletniość, upoważniającą do brania udziału w oficjalnych zmaganiach. Co więcej, w 2019 roku 16-letni Kyle "Bugha" Giersdorf wygrał Mistrzostwa Świata w Fortnite.

Nieco więcej kontrowersji wywołał "H1ghSky1", zakontraktowany przez FaZe Clan rzekomo w wieku 13 lat, podczas gdy - jak się potem okazało - miał faktycznie 11 lat. Kiedyś w USA udawało się starszego, by wstąpić do wojska, teraz robi się to, by móc wziąć udział w turniejach w Fortnite.

8 lat to jednak bezprecedensowa młodość w świetnie esportu. Założyciel Team 33 - Tyler Gallagher - ma proste wytłumaczenie na wszelkie wątpliwości. Otóż Deen nie będzie robił nic, co można uznać za pracę w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Będzie po prostu grał, tak jak robił to zawsze w domu.

"Prawo pracy nie ma tu zastosowania, ponieważ nie musi pracować. Po prostu gra... Wstaje w sobotę rano lub wraca ze szkoły o 17 i po prostu gra, z nami lub samotnie. Nigdzie go nie wysyłamy, nie bierze udziału w turniejach. Gra tak samo, jak każdy dzieciak w weekend" - zapewnia menedżer.

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Dowiedz się więcej na temat: Team 33

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL