Na czym grają najbardziej znani streamerzy i esportowcy na świecie?

Konfiguracje profesjonalnych graczy kosztują tyle, co dobrej klasy używany samochód. Czy warto tyle wydawać na sprzęt do elektronicznej rozrywki? /AFP

Kompletując sprzęt do profesjonalnego grania w gry komputerowe należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe konkretnych tytułów. O ile z najstarszymi grami esportowymi, takimi jak Counter Strike: Global Offensive, czy też League of Legends poradzą sobie nawet starsze komputery, o tyle wymagania nowszych tytułów, cieszących się dużą popularnością, są już nieco większe.

Przykładem może być Fortnite, w przypadku którego liczba graczy rok temu dobiła do 250 milionów. W zeszłym roku zorganizowano także pierwsze Mistrzostwa Świata, na których do wygrania było łącznie 30 milionów dolarów. Rekomendowane wymagania dla tej gry są następujące:

Reklama
  • Procesor: Intel Core i5-7300U 3.5 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GTX 660/AMD Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Wolne miejsce na dysku: 16 GB

Mimo że starszy sprzęt poradzi sobie z obsługą kilku popularnych tytułów esportowych, od których premiery minęło już trochę czasu, to najbardziej znani streamerzy i najlepsi esportowcy na świecie korzystają ze zdecydowanie lepszego wyposażenia. Przykładami mogą być między innymi najpopularniejszy na świecie streamer - Tyler “Ninja" Blevins, czy też Mathieu “ZywOo" Herbaut, uznany w zeszłym roku za najlepszego zawodnika CS:GO na świecie.

Komputer i podzespoły, by wejść do gry

Dyskusja na temat tego, czy do gier wybrać laptopa, czy jednak komputer stacjonarny toczy się już od kilku lat. Przez ten czas oferta producentów sprzętu gamingowego znacząco się rozwinęła. Na rynku są dostępne takie laptopy, jak Acer Predator Helios 700, które bardzo dobrze radzą sobie z najpopularniejszymi grami. Zdecydowana większość profesjonalistów decyduje się jednak na jednostki stacjonarne, które są droższe, ale też bardziej wydajne. Dodatkową zaletą w tym przypadku jest również możliwość dowolnej konfiguracji podzespołów, które zwiększają osiągi całego sprzętu.

Podstawowym wymaganiem wobec komputera gamingowego jest zapewnienie optymalnej płynności rozgrywki. Minimum wymagane do komfortowej gry to 60 klatek na sekundę (FPS - ang. frames per second). Profesjonaliści dążą jednak do uzyskania zdecydowanie wyższego wyniku, przekraczającego nawet 200 FPS.

W tym przypadku wydajny procesor to konieczność, ale niemniej ważna jest dobra karta graficzna, pojemna pamięć RAM oraz solidny dysk SSD. Przykładem może być komputer, na którym gra Tyler "Ninja" Blevins, czyli najpopularniejszy streamer na świecie. Obecnie jego kanał na YouTube ma prawie 23 miliony subskrybentów. Tylko te cztery wymienione podzespoły jego jednostki stacjonarnej w polskich warunkach są warte prawie 19 tysięcy złotych. Całość prezentuje się następująco:

Tyler "Ninja" Blevins - podzespoły jednostki stacjonarnej:

  • Procesor: Intel Core i9-9900K - 2 799 zł
  • Karta graficzna: EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC ULTRA - 6 449 zł
  • Płyta główna: Asus ROG MAXIMUS XI HERO - 1 485 zł
  • Pamięć RAM: G.Skill TridentZ RGB 64GB - 3 549 zł
  • Obudowa: NZXT H700i Ninja Special Edition - 1 099 zł
  • System chłodzenia: NZXT Kraken X62 - 635 zł
  • Twardy dysk: Seagate BARRACUDA 4TB - 729 zł
  • Dysk SSD: Intel Optane 905P 960GB - 6 184 zł
  • Zasilacz: NZXT E Series 850W (NP-1PM-E850A) - 689 zł

Suma: 23 618 zł

Komputer, to nie wszystko, do kompletu brakuje jeszcze kilku ważnych podzespołów. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakich dokładnie, zapraszamy do dalszej części artykułu na następnej stronie.

Monitor, by zobaczyć jak najwięcej

Dobry wzrok jest oczywiście niezbędny do tego, by dobrze radzić sobie w grach komputerowych. Jednak nawet sokoli wzrok niewiele da, jeżeli monitor nie jest w stanie oddać możliwości, które dają podzespoły jednostki stacjonarnej. Jednym z najważniejszych parametrów, na który zwracają uwagę profesjonalni esportowcy jest częstotliwość odświeżania wyświetlanego obrazu. Uznaje się, że obraz płynny dla ludzkiego oka to 24 klatki na sekundę, ale dla profesjonalistów nawet 60 klatek na sekundę to zdecydowanie za mało. Monitory, w których częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz lub 144 Hz to w tym przypadku minimalny standard, ale niedawno zaprezentowany został już sprzęt gwarantujący 360 Hz. Należy pamiętać, że w profesjonalnej rywalizacji rolę odgrywają setne sekundy.

“W przypadku monitorów gamingowych ważna jest między innymi optymalna płynność wyświetlania obrazu, czy też odpowiednie nasycenie kolorów. Przeciętny użytkownik może nie zwrócić uwagi na takie szczegóły, ale profesjonaliści od razu odczują różnicę, zwłaszcza w trakcie rywalizacji na najwyższym światowym poziomie. To właśnie dlatego organizatorzy najważniejszych turniejów esportowych, takich Six Invitational, czy też Intel Extreme Masters, chcą współpracować z najbardziej sprawdzonymi markami, które od lat tworzą niezawodny sprzęt gamingowy przeznaczony dla graczy"  - tłumaczy Piotr Nowok, Product Manager Acer Polska.

Standardowa rozdzielczość gamingowych monitorów to Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Warto dodać także, że monitory używane przez najlepszych graczy Counter-Strike: Global Offensive posiadają matrycę TN, które cechują się niskim czasem reakcji, co odgrywa kluczową rolę. Obecnie prym w tworzeniu monitorów dla graczy wiodą takie firmy jak LG, BenQ ZOWIE, czy też Acer Predator. Sprzęt ostatniego z wymienionych producentów był wykorzystywany między innymi podczas Six Invitational Montreal 2020, czyli oficjalnego turnieju w grze Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, którego pula nagród wyniosła 3 miliony dolarów. Monitora tej samej marki używa Michael "shroud" Grzesiek, czyli były zawodnik CS:GO, a obecnie jeden z najpopularniejszych streamerów gamingowych. Co ciekawe, 25-latek ma polskie korzenie. Jego jest pochodzący z Poznania Tomasz Grzesiek.

Michael "shroud" Grzesiek - monitor: Acer Predator XB252Q - 1899 zł

  • Przekątna ekranu: 24,5"
  • Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FullHD)
  • Rodzaj matrycy: LED, TN
  • Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz
  • Technologia synchronizacji: G-Sync

Słuchawki, by usłyszeć przeciwnika

Dźwięk w grach odgrywa niezwykle ważną rolę. W tytułach single player nie tylko zwiększa ogólne doznania, czy sprawia, że można usłyszeć dopracowane do perfekcji dialogi. W grach esportowych czysty dźwięk pozwala usłyszeć przeciwnika, a nawet ustalić jego konkretne położenie. Właśnie dlatego profesjonalni zawodnicy korzystają ze słuchawek dousznych, na które zakładają wygłuszające słuchawki, wyposażone w mikrofon. Dzięki temu dźwięki gry nie są zagłuszane przez dopingującą ich publiczność i mogą w pełni skupić się na tropieniu przeciwników.

Uzupełnieniem jest oczywiście mikrofon, którym dysponują wszystkie gamingowe zestawy słuchawkowe. Dzięki temu gracze mogą odpowiednio się komunikować, co jest podstawą esportowej rywalizacji. Zawodnicy grający w jednej drużynie muszą na bieżąco informować siebie nawzajem o sytuacji na mapie. Im lepiej drużyna się komunikuje i wykonuje zadania prowadzącego (IGL - ang. in game leader), tym szybsza może być od przeciwnika, a w wyniku tego wygrać mecz. Dobre słuchawki przede wszystkim umożliwiają dobre dopasowanie do kształtu głowy, a także odpowiednio wygłuszają dźwięki otoczenia. Odpowiedni mikrofon posiada natomiast możliwość dopasowania go do kształtu twarzy, a także odpowiednio zbiera i przetwarza głos, redukując odgłosy dobiegające z innych stron. Jako przykład może posłużyć sprzęt, którego używa Lukas “gla1ve" Rossander, czyli prowadzący najlepszej drużyny w historii gry CS:GO.

Lukas "gla1ve" Rossander - słuchawki: Turtle Beach Elite Pro - 899 zł:

  • Konstrukcja słuchawek: nauszne półotwarte
  • Średnica membrany: 50 mm
  • System Aerofit Ear Cushions redukujący poziom nacisku nauszników
  • Typ mikrofonu: jednokierunkowy

To już prawie zestaw idealny, ale do pełni szczęścia brakuje dwóch urządzeń? Domyślacie się, o jakie sprzęty chodzi? Nie zastanawiajcie się długo, tylko przejdźcie do dalszej części tekstu na kolejnej stronie.

Myszka, by trafiać jak najcelniej

Odpowiednia myszka jest niezbędna do tego, by w wielu grach celownik chodził precyzyjnie, a co za tym idzie - strzały były jak najbardziej celne. Podstawą jest optymalna czułość, która jest wyrażona w DPI (ang. dot per inch). Wartość ta określa odległość, jaką jest w stanie pokonać kursor na ekranie po przesunięciu go o jeden cal. Im wyższa rozdzielczość myszy, tym krótszą drogę musi pokonać mysz, aby przesunąć kursor z jednego punktu do drugiego. Dostępne na rynku myszy oferują od 800 do nawet 16 000 DPI.

Znaczenie mają także takie czynniki jak pooling rate, który wyraża częstotliwość wysyłania komunikatów o położeniu myszki), czy też IPS (ang. inch per second), określający liczbę cali, które kursor jest w stanie przebyć w ciągu sekundy bez tracenia żadnych danych na temat jego położenia. Możliwości zwiększają natomiast smoothing (wygładza ruchy kursora), czy też akceleracja (przyspiesza ruch kursora na ekranie), która jednak nie zawsze jest uważana za praktyczną funkcję. Wbrew pozorom, nie wszyscy profesjonalni gracze korzystają z najdroższych “gryzoni". Potwierdza to przykład Mathieu “ZywOo" Herbauta, który gra na pozycji snajpera i w zeszłym roku został uznany za najlepszego zawodnika CS:GO na świecie przez serwis HLTV.org.

Mathieu "ZywOo" Herbaut - myszka: Xtrfy M4 RGB White - 290 zł

  • Rodzaj sensora: optyczny
  • Czułość (DPI): 16000
  • Częstotliwość odświeżania pozycji (Hz): 1000
  • Podświetlenie RGB

Klawiatura, by poruszać się bez problemów

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem wyposażenia profesjonalisty jest klawiatura. Umożliwia ona odpowiednie poruszanie się po mapie oraz zarządzanie dodatkowymi opcjami w wielu grach. Zdania wśród profesjonalistów są podzielone. Jedni wolą klawiatury membranowe, które są tańsze i pracują ciszej, ale większą popularnością cieszą się ich mechaniczne odpowiedniki, które są bardziej wytrzymałe. Ponadto pod każdym przyciskiem umieszczony jest mechaniczny przełącznik posiadający bardzo wyczuwalny punkt aktywacji, dzięki czemu klawisz zareaguje nawet wtedy, kiedy nie zostanie wciśnięty do końca.

Co więcej, klawisze klawiatury mechanicznej szybko wracają one do swojej pierwotnej pozycji, co ma szczególnie duże znaczenie w grach, w których trzeba wciskać wiele klawiszy w krótkim czasie. Dobrym przykładem może być StarCraft II, w którym gracze przy użyciu myszki i klawiatury wykonują nawet ponad 300 akcji na minutę. Odpowiednia klawiatura jest jednak nie mniej cenna w każdej grze. Przykładem może być sprzęt, którego używa Kyle “Bugha" Giersdorf, czyli zwycięzca Fortnite World Cup 2019, który za wygraną zainkasował okrągłe trzy miliony dolarów.

Kyle "Bugha" Giersdorf - klawiatura: SteelSeries Apex PRO TKL - 899 zł

  • Typ klawiatury: mechaniczna
  • Rodzaj przełączników: mechaniczne - OmniPoint
  • Łączność: przewodowa
  • Liczba klawiszy: 104

Należy oczywiście pamiętać, że dodatkowe pieniądze gracza pochłaniają takie elementy wyposażenia, jak fotel gamingowy, biurko, czy też podkładka pod myszkę. Łączny koszt kompletu złożonego ze wszystkich elementów przedstawionych powyżej wynosi 27 605 zł. Oferta sprzętu gamingowego różnych producentów obecnie jest jednak na tyle szeroka, że każdy fan wirtualnej rozrywki znajdzie dla siebie rozwiązania zarówno powyżej tej kwoty, jak i znacznie tańsze.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: Counter-Strike: Global Offensive
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy