Reklama

Czy esport to sport? Różnice i podobieństwa

Większość osób utożsamia sport wyłącznie z dyscyplinami weryfikującymi sprawność mięśniową zawodników, takimi jak piłka nożna, podnoszenie ciężarów czy koszykówka. Nie można jednak pominąć drugiej strony współzawodnictwa - rozgrywek ligowych, w których liczy się również sprawność intelektualna. Do tej stosunkowo nowej kategorii należy zaliczyć także esport. To zawody polegające na konkurowaniu w grach wideo. Wbrew pozorom mają one wiele wspólnego ze sportem tradycyjnym.

Co to jest esport?

Warto zacząć od tego, że aktywności wykorzystujące sprawność intelektualną nie są niczym nowym. To między innymi gry karciane, planszowe czy krzyżówki. Rzadko jednak są uznawane za sport, raczej przeciwnie - za sposób spędzania wolnego czasu i alternatywę dla oglądania telewizji czy słuchania muzyki.

W 2008 roku w Pekinie na Olimpiadzie Sportów Umysłowych pokazano, że może być inaczej. Na evencie World Mind Sports Games odbyły się zawody w sportach umysłowych, w kategoriach: brydż, szachy, go oraz warcaby. Od tego czasu wiele się zmieniło, gdyż do "gry" i mainstreamu weszły także rozgrywki esportowe.

Reklama

Zawody esportowe odbywają się w środowisku elektronicznym, zazwyczaj przy użyciu komputerów lub konsol do gier. Polegają na rywalizacji graczy lub drużyn w różnego rodzaju rozgrywkach, zarówno w formie indywidualnej, jak i drużynowej. Dyscypliny esportowe obejmują zupełnie różne gatunki gier, takie jak strzelanki, strategie czasu rzeczywistego, MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), czy gry sportowe.

Rozgrywki esportowe mogą być amatorskie, realizowane np. pomiędzy znajomymi, i profesjonalne, organizowane przez duże firmy. Zawodnicy rywalizują w turniejach na różnych poziomach, od lokalnych aż po międzynarodowe, w trybie on-line i stacjonarnie. Esport zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, przyciągając zarówno entuzjastów gier komputerowych, jak i sponsorów. Dzięki temu staje się istotną gałęzią przemysłu rozrywkowego.

Esport a sport - różnice i podobieństwa

Dynamiczny rozwój esportu jest przyczyną powstania wielu lig, federacji oraz organizacji, które nadzorują i promują różne dyscypliny z tego obszaru. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, esport uzyskał status akceptowanej formy rozrywki, a zawodnicy i są uznawani za profesjonalnych sportowców.

Esport a sport - podobieństwa

Rozgrywki takie jak piłka nożna, hokej czy baseball są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Bawią i uczą. Z drugiej strony, gry typu esport są na rynku zupełną nowością i wydawać by się mogło, że między zawodami intelektualnymi a fizycznymi nie będzie żadnych podobieństw. Jak się okazuje, jest zupełnie odwrotnie. Oto najważniejsze punkty zbieżne tych dyscyplin.

Współzawodnictwo

Zarówno elektroniczny, jak i tradycyjny sport, opierają się na duchu rywalizacji. Zawodnicy lub wieloosobowe drużyny starają się wygrać z konkurencją, wykazując wysoki poziom umiejętności i strategii.

Profesjonalizm

W tradycyjnym i elektronicznym sporcie największe sukcesy osiągają profesjonaliści. Głównie tacy zawodnicy, którzy poświęcają dużo czasu, połączonego ze stresem i wysiłkiem, aby osiągnąć wysoki poziom w swojej dyscyplinie. To łączy się z wielogodzinnymi treningami, również wyjazdowymi, a także utrzymaniem dyscypliny w zakresie aktywności pobocznych.

Społeczność

Zarówno esport, jak i ten tradycyjny mają oddanych fanów. To osoby, które bacznie śledzą rozgrywki, wspierają swoich ulubionych zawodników lub drużyny, a także tworzą społeczność wokół danej dyscypliny. Jedni udzielają się na forach, inni z kolei towarzyszą swoim ulubieńcom podczas najważniejszych eventów.

Organizacje

W sporcie tradycyjnym oraz elektronicznym istnieją różnego rodzaju ligi, federacje oraz organizacje, które nadzorują i organizują turnieje na różnych poziomach - od lokalnych po międzynarodowe.

Sponsorzy i przemysł rozrywkowy

Zarówno esport, jak i tradycyjne rozgrywki, przyciągają inwestorów, sponsorów oraz firmy związane luźno lub ściśle z branżą rozrywkową. To z kolei sprawia, że obie formy sportu stały się istotnym elementem kreowania marketingu.

Przestrzeganie zasad fair play

Zarówno w e-sporcie, jak i w tradycyjnym sporcie, istnieją niepisane zasady fair play. Nakazują one szanowanie przeciwnika, unikanie oszustw oraz respektowanie decyzji sędziów.

Esport a sport - różnice

Różnice między esportem a tradycyjnym sportem są, mimo wielu podobieństw, całkiem duże. Są one związane z charakterem rozgrywek, środowiskiem, w jakim się odbywają oraz specyficznymi umiejętnościami, których wymaga się od zawodników. 

Medium rozgrywki

W e-sporcie rozgrywki odbywają się w środowisku wirtualnym, na platformach komputerowych lub konsolach do gier. W sporcie tradycyjnym z kolei mecze czy pojedynki realizowane są w środowisku "realnym". Najczęściej cała akcja jest rozgrywana na boiskach, arenach lub innych specjalnie przystosowanych miejscach.

Aktywność fizyczna

W e-sporcie gracze do rywalizacji używają przede wszystkim myszy, klawiatury, kontrolerów lub innych urządzeń. Standardowy sport wymaga z kolei sprawności i aktywności fizycznej, która może obejmować bieganie, skakanie, pchanie, itp. Ponadto od zawodników esportowych wymaga się przede wszystkim dobrej sprawności manualnej i refleksu, jednak niekoniecznie wysokiej kondycji fizycznej. W zawodach tradycyjnych jest odwrotnie.

Rozpoznawalność i popularność w mass-mediach

Rozgrywki komputerowe co roku zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Widownia obejmuje zarówno fanów gier, jak i tych, którzy interesują się widowiskową rywalizacją na najwyższym, światowym poziomie. Z drugiej strony tradycyjny sport ma długą i bogatą historię. Jego pozycja jest ugruntowana w kulturze wielu społeczeństw, ciesząc się ogromną popularnością zarówno w rozgrywkach na żywo, jak i w mediach.

Jak zatem widać, sport i esport są do siebie bardzo podobne. Można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości ta druga dyscyplina dorówna popularnością tradycyjnym formom aktywności.

ESPORTER
Dowiedz się więcej na temat: esport | sport